« Tagasi lehele

MIR

Peegel on ese, mis peegeldab valgust nii, et see säilitab pärast kokkupuudet peegliga peaaegu kõik oma esialgsed omadused.
Mõned peeglid filtreerivad teatud lainepikkusi ja säilitavad samal ajal peegelduses ülejäänud lainepikkused. Sellega erineb peegel teistest valgust peegeldavatest kehadest, mis ei säilita algsest lainesignaalist suurt midagi peale värvuse ning mis annavad edasi peegeldatud valgust. Kõige levinum peegli liik on tasapeegel, mille pind on lame. Kasutatakse ka nõguspeegleid, millega saab kujutusi suurendada või vähendada, fokusseerida valgust või lihtsalt moonutada peegeldatud kujutist.
Tavaliselt kasutatakse peegleid tualeti tegemiseks või enda imetlemiseks (sel juhul kasutatakse inglise keeles mõnikord siiani arhailist sõna looking glass), dekoratsioonina ja arhitektuuris. Peegleid kasutatakse ka teadusaparatuuris, nagu teleskoobid ja laserid, kaamerates ning tööstusseadmetes. Enamasti on peeglid mõeldud nähtava valguse jaoks, kuid samuti kasutatakse peegleid, mis on mõeldud muude lainete või elektromagnetkiirguse teiste lainepikkuste jaoks, eriti mitteoptilistes instrumentides.